Bebeklerde Kaçıncı Ayda Ek Gıdaya Başlanmalı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bebek beslenmesi konusu bakım verenlerin en çok üzerine düşündüğü ve gerçekten de çok önemli bir konudur. Bebeğin beslenmesi, ek gıdalar ile tanışma süreci biraz sancılı olabilir fakat bu sürecin düzgün ilerleyebilmesi için bebek beslenmesi konusunda bakım verenlerin kendilerini çok geliştirmeleri gerekir. Bu konuda araştırma yapmak hem sizin sürecinizi kolaylaştıracak hem de bebeğinizden gelen sinyalleri daha kolay kavramanızı sağlayacaktır.

Anne sütü 6. Aya kadar bebek için tek ve ana besin kaynağı olmalıdır. Çünkü anne sütü 6 aylık bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek besin değerlerine sahiptir. Fakat 6. Aydan sonra artık daha fazla gelişen bebeğin ihtiyaçları da artacaktır bu aşamada ek gıdalara başlamak için 6. Ayın sonu uygun bir zaman dilimidir.

Bebeğin yutmayı ve çiğnemeyi öğrenme süreci için tercih edilecek ek gıdalar önemlidir. Bu noktada bakım verenlerin devamlı olarak doktorla iletişim halinde olmaları önemlidir. Bebeğin yediği yiyecekler onun gelişim sürecine uygun olarak tercih edilmelidir. 9. Aya kadar anne sütü ağırlıklı olarak beslemek önemlidir. Fakat zamanla ek gıdaların gramajları artacak ve anne sütüne duyulan ihtiyaç 1 yıllık süreç tamamlanıncaya kadar kademeli olarak azalacaktır. Bu yüzden ek gıdanın artması ve anne sütünün azalması sürecini iyi bir şekilde tamamlamak bebeğin gelişimi için önemlidir. Bebek beslenmesi konusunda temel kurallardan bir tanesi ek gıdaların kademeli olarak arttırılması, ilk başlarda az miktarda verilmeye başlanması gerekliliğidir.

En az 9 aya kadar bebek beslenmesi anne sütü ağırlıklı olarak gerçekleştirilmelidir. Çoğu zaman ek gıdalar sabah, öğle ve akşam yemeğinin yanında bebeğin beslenmesine ek olarak tercih edilebilir. 4 – 6 ay arasında diş çıkarma döneminde bebeğin iştahı azalabilmektedir. Bazı gelişimsel dönemleri iyi bilmek bu açıdan önemlidir. Bebeğinizin fiziksel gelişimlerini iyi takip ederseniz onun ihtiyaç uyacağı besinler ve besinlerin miktarı konusunda daha doğru kararlar alabilirsiniz. Bebek beslenmesi 6.aydan sonra köklü değişikliklere maruz kalmalıdır. Bebeğin demir ve çinko ihtiyacı arttığı için ek gıdalar bu noktada bebeğin gelişimi için ideal besinler olacaktır. Bebeğin eke gıdalara alışma sürecinde sabırlı olmalı ve ek gıdalara alışma sürecinin biraz zor olacağını kabul ederek işe başlamalısınız.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Paylaş

Yazar hakkında

Yorumu yanıtla