Bebeklerde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünyanın en değerli en önemli varlıkları olan bebeklerimizin sağlıklı büyüme ve gelişmesinin sağlanması uygun besinlerin verilmesiyle mümkün olacaktır. Her anne baba bebeğini en güzel şekilde yetiştirmek için özen gösterir. Onların sağlıkla gülümsediklerini görebilmek paha biçilemez mutluluk kaynağıdır. İlk 6 aya kadar anne sütü tek başına yeterli bir besin kaynağıyken bu aydan sonra ek gıdalara geçiş süreci başlayacaktır.

Bu süreçte bebeğin beslenme programı oldukça önemlidir. Kötü beslenme bebeklerin zihinsel yeteneklerinde kayba, sık enfeksiyonlara, kalıcı zihinsel ve bedensel özürlere neden olabileceği gibi hayati tehlikelere de yol açabilmektedir. Bu yüzden özellikle de bebeklik döneminde beslenme konusunda oldukça özenli davranılması gerekir.

Sağlıklı Beslenme

İlk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebekler, tüm sıvı ve besin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı koruyabileceği gibi bağışıklık sistemini de güçlendirecek mucizevi besin kaynağıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin beyin gelişimi diğer bebeklere göre daha iyidir. Ek gıdalara geçişte ise sağlıklı besinler büyük önem taşır. Bebeklerimizi hazır gıdalardan uzak tutmalı olabildiğince mevsim sebze ve meyveleriyle, organik gıdalarla beslemeliyiz. Sağlıklı beslenme de hijyen de büyük önem taşımaktadır. Hassas bebeklerimiz için özenle hazırlayacağımız mama ya da muhallebilerin temizlik kurallarına dikkat edilerek hazırlanmış olması da önemlidir. Bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş bebeklerimizin bünyesi mikrop kapmaya çok elverişlidir. Bunun için gerekli özen ve titizliğin gösterilmesi gerekir.

Sağlıklı Bebekler

Sağlıklı bebekler yetiştirmek için en temel nokta sağlıklı beslenmedir. Aileler önce kendi beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Hazır ve sağlıksız gıdalardan uzak durmak hem kendimiz için hem de bizlerin aynası bebeklerimiz için faydalı olacaktır. Ayrıca taze inek sütü büyümekte olan çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Eğer çocuğun herhangi bir süt alerjisi yoksa inek sütü mutlaka içirilmelidir. Ev yapımı yoğurtta büyüme çağında olan bebeklerimiz için önemli bir besindir. Sağlıklı olduğu kadar lezzetli de olan yoğurdu çoğu bebek severek tüketmektedir. Balık da biyolojik değeri yüksek protein ve esansiyelaminoait kaynağıdır. Bebeğiniz balık yiyecek çağa geldiğinde mutlaka verilmesi gereken besinlerin en önemlilerinden biridir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Paylaş

Yazar hakkında

Yorumu yanıtla